Kahvenin Yanında Çikolata Yemenin Faydasını Bir Bilseniz

Kahvenin yanına çikolata çok yakışıyor. Hem lezzetli, hem de faydalı! Eğer ailenizde şeker hastası varsa, siz de r-isk altında olabilirsiniz. Diyabet ihtimalini azaltmak için, bilim insanları bazı çalışmalara imza attı. Çalışmaya göre Tip 2 şeker hastalığının oluşmasını azaltmanın yolu, kahve ve çikolatadan geçiyor. İşte o çalışmayla ilgili bilgiler…

Ä°lgili resim

Bilim insanları, şeker hastalığı r-iski taşıyanlar vrya diyabet hastası olanlar için iki yeni çalışmaya imza attı. Özellikle Tip 2 diyabetin gelişme r-iskini azaltan kahve ve çikolata bu bilimsel araştırmanın içinde önemli bir rol oynadı. Yapılan bilimsel çalışmada kahve, k-a-n şekeri seviyesini düşürdü. Bilim insanları yaptıkları yeni çalışmada, kahvede daha önce test edilmemiş bir bileşiğin, laboratuvar fareleri üzerinde denenerek, hücre işlevini ve insülin hassasiyetini arttırdığını ortaya koydu. Araştırmacılar, Tip 2 diyabeti r-iski taşıyan fareleri üç gruba ayırdı. Gruplardan ikisi, kahvede bulunan farklı bileşenlerle beslendi. Yapılan bu deneyde kahvenin k-a-n şekeri seviyesini düşürdüğü görüldü. 10 hafta s-onrasında, kahve ile beslenen her iki fare grubunda k-a-n şekeri seviyesinin düştüğü gözlemlendi.

Kakaonun E-tkisi Diyabet rahatsızlığı olan bir kişinin vücudu yeterli seviyede insülini karşılayamazken k-a-n şekeri değerleri de yeterli oranda değildir. Bunun sebepleri arasında, temel olarak insülin üretmekle görevli pankreastaki beta hücrelerinin yetersizliği yatmaktadır. Pankreastaki bu beta hücrelerin kakaoda bulunan bileşikler sayesinde daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir. Kakao bileşiklerinin beta hücrelerinin çalışmasını ve artan k-a-n şekerini düzenlemesi için doğru şekilde insülin salgılamayı arttırdığı görülmüştür. Bu iki önemli çalışmanın s-onuçlarıyla gününüze başlamanız, k-a-n şekerinizi kontrol altında tutmak için etkili olacaktır. K-a-n şekeri seviyenizi normal değerlerde tutmanın ve şeker hastalığını önlemenin diğer yolları ise; -Uykusuz kalmayın, yeterince uyuyun ve uykunuzu alın. -Tarçın kullanmayı ihmal etmeyin.Toz veya kabuk tarçını h-ayatınızda bulundurun.
-Lif oranı yüksek gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir