Ne Varsa Doğada Var: Migren A-ğrılarını B-ıçak Gibi K-esen 5 Yöntem

Migren, birkaç saat veya günlerce sürebilen ş-iddetli z-onklama ve a-ğrı hissine neden olur. Çoğu kişi, migren a-ğrısını dindirmek için a-ğrı k-esicilere başvurur. Ancak düzenli olarak a-ğrı k-esici kullanmanın, birçok baş a-ğrısı ve migren -ağrısının sebebi olabileceği belirtiliyor. Baş a-ğrısı için sürekli a-ğrı k-esici aldığınızda, vücudunuz bu ilaçlara alışmaya ve bu ilaçların e-tkisi azalmaya başlar. Dolayısıyla, aynı etkiyi göstermesi için daha fazla a-ğrı k-esici almaya ihtiyaç duyarsınız. Bu bir kısır döngü haline gelir ve ilaç alma alışkanlığınız baş a-ğrınızın sebebine dönüşebilir. A-ğrı k-esicilerden uzak durmanızı gerektiren tek neden bu değil. Çoğu a-ğrı k-esici bağımlılık yapar, kullanmayı bıraktığınızda yoksunluk se-mptomları baş gösterir ve daha fazla tüketmek istersiniz. A-ğrı k-esicilerin yanlış kullanımına yol açan kısır döngü işte böyle oluşur.

Başa-ğrısı ve migren a-ğrılarına en iyi yaklaşım daha doğal yollardan geçiyor. Ayçiçeği ailesinden bir bitki olan gümüşdüğme, yüzyıllardır doğal tedavi olarak kullanılmakta olup sıklıkla migren önleyici olarak kullanılıyor. Gümüşdüğmenin önerilen günlük dozu 250 mg. Bunu ister takviye haplarla alabilir ister yapraklarından çay yaparak veya taze yapraklarını doğrudan yiyerek tüketebilirsiniz. Gümüşdüğmede bulunan partenolid isimli bileşen, beyindeki k-an damarlarının kasılmasını durdurur ve enflamasyonu önler. Veba otu Veba otu, diğer adıyla petasites, küçük otsu bir bitkidir. Veba otunda bulunan izopetasin ve petasin isimli bileşenler, spazm çözücüdür ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Veba otunu kapsül olarak alabilir, özütünü veya tozunu kullanabilirsiniz. Veba otu özütünün önerilen günlük dozu 50-100 mg’dır. Zencefil 2000 yılı aşkın bir süredir yemek baharatı olarak kullanılmakta olan zencefil, aynı zamanda mide bulantısı, ishal ve mide ülserinde tedavi edici olarak kullanılıyor. Zencefil, temel olarak iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Zencefili yemeklerinize ekleyerek veya tablet/kapsül şeklinde tüketebilirsiniz. Zencefil kullanmanın faydalarına ilişkin daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

Fesleğen yağı Fesleğen yağı, ocimum basilicum adındaki fesleğen otundan elde edilir. S-tresi azalmaya yardımcı olur ve s-trese bağlı baş a-ğrısı, migren ve alerjilere iyi gelir, mide bulantısı, kusma ve k-rampları tedavi eder. Fesleğen yağının tedavi edici e-tkisinden y-ararlanmak için, avucunuza birkaç damla fesleğen yağı damlatıp koklayabilir veya burnunuza sürebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak, şakaklarınıza birkaç damla sürüp masaj yapabilirsiniz. Üçünü olarak ise, bir kâse soğuk suya 5 damla fesleğen yağı ekleyip temiz bir bezi bu suya daldırıp alnınıza yerleştirin. Muz ve buz kompresi Migren tedavisi için önerilen alın bölgesine soğuk kompres yöntemini bir adım ileri taşıyabilir ve buzu muz kabuğuna sarıp, günde 2-4 defa alnınıza ve boynunuza 15-20 dakika süreyle yerleştirebilirsiniz. Muz kabuğunda bulunan potasyum ile buz, a-ğrı hissini dindirmeye yardım eder. Bu bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Tıbbi durumunuz ve/veya halihazırdaki ilaçlarınız h-akkında herhangi bir s-orunuz varsa daima d-oktorunuzun veya başka bir sağlık uzmanının tavsiyesini isteyin. Burada okuduğunuz bir şey yüzünden profesyonel tıbbi tavsiyeleri göz ardı etmeyin veya profesyonel tedaviyi ertelemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir