SİZİNDE BAŞINIZA GELEBİLİR. DİŞİ KIRILDI K-ANSER OLDU

Denizli’de kırılan dişinin diline temas ettiği bölgede k-anser oluşan 75 yaşındaki kadın, 6 saatlik a-meliyatta dilinin bir kısmının k-esilmesiyle k-anserden kurtuldu.

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde yaşayan Halime Elçin (75), dil kenarında yaklaşık bir yıldır y-anma ve geçmeyen y-araların bulunması nedeniyle h-astaneye gitti. H-astanede yapılan incelemede, daha önce çekilen dişlerinin yerine gerekli diş protezleri yaptırılmadığı için dilde oluşan y-aranın dil k-anserine neden olduğu tespit edildi. Elçin, h-astalığın tedavisi için Özel Denizli Cerrahi H-astanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) H-astalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Kenar’a başvurdu. Yapılan tetkikler s-onucu a-meliyata alınan Elçin, 6 saat süren başarılı bir a-meliyatla sağlığına kavuştu. “Dil k-anserinde erken teşhis önemli” Dil k-anserinde erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayan KBB H-astalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tuna Kenar, ağızda ve dilde çıkan aft ve y-araların bir hafta ile on gün gibi kısa sürede geçmemesi halinde KBB H-astalıkları uzmanına başvurulması gerektiğini belirtti. Dr. Kenar, “Klinik seyri kısa sürede ö-l-ümcül olan dil k-anserinin tedavisinde dildeki t-ümörlü bölgenin etrafında geniş bir sağlam doku kalacak şekilde çıkarılması gerekir. Çünkü dil k-anserinde tümörün büyüklüğünden ziyade derinliği önemli.

Eş zamanlı olarak boyna yayılma ri-skinin yüksek olması nedeniyle boyundaki lenf bezlerinin de a-meliyatla temizlenmesi gerekmekte. Bu h-astamızın a-meliyat öncesi t-etkiklerinde boynuna t-ümör yayılımı saptanmadığı halde boyun bölgesinin de cerrahi olarak temizlendiğini ve patoloji raporunda da boynuna yayılım saptanmaması ve dilden alınan t-ümörlü dokuda yeterli sağlıklı doku varlığı nedeniyle h-astamıza daha geniş bir a-meliyat ya da ışın tedavisine gerek kalmadı” dedi. “Eksik, kırık dişler ve düzensiz diş protezleri dil ve ağız k-anserine yol açabilir” A-meliyatta h-astanın dilindeki k-anserli bölgeyi güvenlik c-errahi sınırlarıyla birlikte boynuna atlama ihtimaline karşı da boynundaki lenf bezlerini temizleyecek şekilde bir o-perasyon düzenlediklerini aktaran Kenar, h-astanın 5 gün hastanede misafir edilip ardından taburcu edildiğini ve sağlığına kavuştuğunu aktardı. Ağız ve diş sağlığının önemine d-ikkat çeken Kenar, ilerleyen yaşla birlikte diş k-ayıplarının ya-şandığını i-fade ederek, dişleri düzenli fırçalamanın yanı sıra eksik dişlerin yerine konması gerektiğini, bunun için de kalıbı ve ölçüsü iyi alınmış uygun implant ve protezlerin kullanılması gerektiğini i-fade etti. Aksi halde eksik ve kırık dişlerin ve ağza tam oturmayan protezlerin sürekli dil, yanak ve diş etine sürterek ağız ve dil k-anserine yol açabileceği u-yarısında bulundu.

Dişinde bulunan kırığın dilinde y-ara yaptığını ve k-ansere neden olduğunu aktaran Halime Elçin ise, a-meliyatın başarılı geçip sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir